Uudised leht 17

6. jaanuar
Raamat:
Loo on kirja pannud 1944. aastal Wehrmachti noorim Rüütliristi Tammelehise kavaler, tankikomandör, hiljem ühe "Tiger"-tankide kompanii ülem, sõja jooksul üle 150 vaenlase tanki hävitanud leitnant Otto Carius.

Raamatu raskuspunktiks on lahingud Neveli, Narva
ja Daugavpilsi piirkonnas, enamasti aladel, mis olid
tankivõitluseks täiesti sobimatud ja kus Teise maailmasõja lõppfaasis kujunesid välja täiesti uued tegutsemispõhimõtted.

"Tiigrid" olid nn üksikvõitlejad jalaväe toetusel. Tankid olid enamjaolt eesliinil ning tegutsesid tihedas koostöös jalaväe ja pioneeridega.

Tähelepanuväärne on autori püsiv tankistihing: uljus, ustav relvavendlus ning ettenägelik ja kaval taktika aitasid Cariusel uskumatuid tulemusi saavutada.

Carius annab üksikasjaliku pildi rindel lahingute ajal
valitsenud meeleoludest, sõdurite ja ohvitseride
omavahelistest suhetest ning sellestki, kuidas ikka
ja jälle tekkis temal kui eesliinivõitlejal lahkarvamusi kõrgemate ülematega. Pahatihti põhjustasid rindel hävingut just kõrgemate väejuhtide, sealhulgas füüreri valed otsused.

Raamatus saame lähemalt tuttavaks ka Cariuse
ajutise ülema, krahv Hyazinth Strachwitziga. Viimane juhtis Punaarmee sillapea likvideerimise katseid Sinimägede piirkonnas.

Cariusel oli sõjas erakordselt õnne ellu jääda, kuigi ta võitles aastaid eesliinil ning ka sõjavangist õnnestus tal kiiresti vabaneda.

Autor on oma ülesandele ja sõdurikohusele pühendunud mees, kes jutustab tagasihoidlikult ja pühendunult, samaaegselt kohati lausa humoorikalt dramaatilistest lahingutest järjest ülekaalukama vastasega.

Raamat: Tiigrid poris. Tankikomandöri mälestused
27. november
Saidi uudised:
Teine Maailmasõda veebi foorum nüüd uues asupaigas. Edasipidi on foorum Pistik.net: Foorum üks osa. Kõik uued ideed ja jutud seal oodatud!

Teine Maailmasõda Foorum
26. november
Huvitav leid:
World War Two Timeline Project raames on loodud Teise Maailmasõja teemaline kaart, kus võimalik kronoloogilise teljega paralleelselt näha otse kaardilt paiku üle maailma kus kindel sündmus aset on leidnud.
Vaata ka Ajalugu veebi:
  • Katõni veresaun

    Katõni veresaun leidis aset 1940. aasta märtsist kuni maini, kui Nõukogude Liidu NKVD (riiklik julgeolekuteenistus) tappis umbes 22 000 Poola ohvitseri, politseinikku, haritlast ning teisi ühiskonna eliidi liikmeid. Enamik tapetutest olid Poola sõjaväeohvitserid, kes olid vangi langenud 1939. aastal pärast seda, kui Nõukogude Liit tungis Poolasse idast (Saksamaa tungis samal ajal läänest). Ohvrite hulgas olid… Jätka lugemist Nimetu

  • Vabanemine – 1987-1991, okupatsioonid Eestis

    Aastad 1987 kuni 1991 olid periood mil Eesti saavutas oma iseseisvuse pärast Nõukogude Liidust eraldumist.

  • Stagnatsioon – 1968-1987, okupatsioonid Eestis

    Käsitlusel Nõukogude Liidu ajaloos nn stagnatsiooni ajastu, mis algas 1960-ndate lõpus ja kestis 1980-ndate keskpaigani. See periood on seotud Leonid Brežnevi valitsusajaga (1964–1982) ja seda iseloomustasid majanduse ja poliitilise süsteemi seisak ning reformide puudumine.

  • Kuuekümnendad – 1956-1968, okupatsioonid Eestis

    Ajaperiood mis hõlmab Nõukogude Liidu ja Eesti elu aastatel 1956–1968. See oli väga oluliste poliitiliste ja kultuuriliste muutuste aeg, eriti pärast Stalini surma ja selle järgseid poliitilisi leevendusi Nõukogude Liidus.

  • Stalinismi aeg – 1950-1956, okupatsioonid Eestis

    See video räägib ajaloost, mis käsitleb stalinismi ajastut Eestis (ja laiemalt Nõukogude Liidus) 1950-ndatel aastatel. Kajastust leiavad teema alates sellest kuidas Stalini valitsemisvõim ja tema poliitikad mõjutasid Eesti elu, eriti pärast Teise maailmasõja lõppu.

Statistika 4.4.2025 10:22:27
Online: 4
UusWeb.ee 2004 - 2025